DF4-4P-2R26
Mfr.Part #
DF4-4P-2R26
Description
CONN WIRE IDC 4POS 26AWG VERT
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Pitch :
2.0066mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Pitch :
0.079 2.00mm
Wire Gauge :
26 AWG, Stranded
Voltage - Rated AC :
100V
Number of Positions Loaded :
All
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Copper
Height :
5.9mm
MIL Conformance :
No
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Termination Type :
IDC
Body Depth :
0.232 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
4
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Contact Finish :
Tin
DIN Conformance :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Rows :
1
Additional Feature :
SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD
Feature :
Closed End
Filter Feature :
Reference Standard :
UL
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Current Rating :
2A
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Cable Termination :
IDC
Series :
DF4
Color :
Black
Rated Current (Signal) :
2A
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Pitch :
2mm
Published :
Body/Shell Style :
PLUG
Total Number of Contacts :
4
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Individual Wires
Housing Material :
Polyamide
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Board-Side Pitch :
0.079 2.00mm