DF37NC-34DS-0.4V(51)
Mfr.Part #
DF37NC-34DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 34POS SMD GOLD
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
34
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Conductors :
ONE
Voltage - Rated :
30V
Durability :
10 Cycles
Number Of PCB Rows :
2
HTS Code :
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
DF37
Rated Current (Signal) :
0.3A
Pitch :
0.016 0.40mm
Contact Finish :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
34
MIL Conformance :
Termination :
SMD/SMT
Contact Resistance :
100MOhm
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Resistance :
50mOhm
IEC Conformance :
Current Rating :
300mA
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Min Operating Temperature :
-35°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulator Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
Housing Material :
Polymer
Height Above Board :
0.038 0.97mm
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 34 Positions DF37 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE
DF37NC-34DS-0.4V(51) Overview
DF37NC-34DS-0.4V(51) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C