DF37NC-20DS-0.4V(53)
Mfr.Part #
DF37NC-20DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Pins :
20
Pitch :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DF37
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.038 0.97mm
Number of Positions :
20
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 20 Positions DF37 Gold
DF37NC-20DS-0.4V(53) Overview
The packaging contains Receptacle, Center Strip Contacts.This product is packaged in a case marked Tape & Reel (TR).There is a Surface Mount mounting type for the device.Product number DF37 belongs to the DF37 Series.This part must be mounted in a Surface Mount socket.A 20 pin is provided on the device.
DF37NC-20DS-0.4V(53) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
20 pins