DF37NB-16DS-0.4V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF37NB-16DS-0.4V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Stock
664
In Stock :
664
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
50000000Ohm
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Min) :
-35°C
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Rated Current (Signal) :
0.3A
Number of Positions :
16
Contact Resistance :
100MOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Feature :
Solder Retention
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulator Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.038 0.97mm
Total Number of Contacts :
16
Pitch :
0.016 0.40mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
DF37
Hirose DF37NB-16DS-0.4V(51)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 16 Positions DF37 Gold PHOSPHOR BRONZE