DF37C-74DP-0.4V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF37C-74DP-0.4V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 74POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.016 0.40mm
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
74
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish :
Gold
Series :
DF37
MIL Conformance :
No
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Filter Feature :
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
74
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.030 0.75mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Surface Mount
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 74 Positions DF37 Gold