DF37C-60DS-0.4V(53)
Mfr.Part #
DF37C-60DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination :
SMD/SMT
Height Above Board :
0.038 0.97mm
Number of Positions :
60
Min Operating Temperature :
-35°C
Contact Finish :
Gold
Insulation Resistance :
50mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Material :
Polymer
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Series :
DF37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
300mA
Pitch :
0.016 0.40mm
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
30V
Hirose DF37C-60DS-0.4V(53)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 60 Positions DF37 Gold SMD/SMT
DF37C-60DS-0.4V(53) Overview
DF37C-60DS-0.4V(53) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C