DF37B-40DP-0.4V(53)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF37B-40DP-0.4V(53)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Resistance :
100MOhm
Reference Standard :
UL
Body Breadth :
0.057 inch
Number of Positions :
40
Termination :
SMD/SMT
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Bronze
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Rated Current (Signal) :
0.3A
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Durability :
10 Cycles
PCB Contact Row Spacing :
1.5494 mm
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Solder Retention
Housing Material :
Polymer
Body Depth :
0.03 inch
Insulator Color :
Black
Total Number of Contacts :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
30V
Current Rating :
300mA
Insulation Resistance :
50mOhm
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Series :
DF37
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Pitch :
0.016 0.40mm
Height Above Board :
0.030 0.75mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Min Operating Temperature :
-35°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body/Shell Style :
PLUG
Body Length or Diameter :
0.36 inch
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Hirose DF37B-40DP-0.4V(53)
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions DF37 Gold SMD/SMT Bronze
DF37B-40DP-0.4V(53) Overview
DF37B-40DP-0.4V(53) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C