DF37B-40DP-0.4V(51)
Mfr.Part #
DF37B-40DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Housing Color :
Black
Contact Material :
Bronze
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.46mm
Height Above Board :
0.030 0.75mm
Min Operating Temperature :
-35°C
Max Operating Temperature :
85°C
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
No
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
No
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Compliant
Max Current Rating :
300mA
DIN Conformance :
Pitch :
0.016 0.40mm
Number of Positions :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Mounting Type :
Surface Mount
Filter Feature :
Factory Lead Time :
10 Weeks
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
DF37
Total Number of Contacts :
40
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Contact Finish :
Gold
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Solder Retention
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e3
Length :
9.14mm
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Hirose DF37B-40DP-0.4V(51)
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions DF37 Gold SMD/SMT Bronze
DF37B-40DP-0.4V(51) Overview
DF37B-40DP-0.4V(51) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C