DF37B-30DP-0.4V(53)
Mfr.Part #
DF37B-30DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 30POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Current Rating :
300mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Resistance :
50mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Rated Current (Signal) :
0.3A
Lead Free :
Lead Free
Insulator Color :
Black
Contact Gender :
Male
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-35°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Bronze
Voltage - Rated :
30V
Total Number of Contacts :
30
Body Depth :
0.03 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Contact Finish :
Gold
Feature :
Solder Retention
HTS Code :
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Durability :
10 Cycles
PCB Contact Row Spacing :
1.5494 mm
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Resistance :
100MOhm
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
DF37
Mounting Type :
Surface Mount
Body Breadth :
0.057 inch
Pitch :
0.016 0.40mm
Number of Positions :
30
Body/Shell Style :
PLUG
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reference Standard :
UL
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Height Above Board :
0.030 0.75mm
Hirose DF37B-30DP-0.4V(53)
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 30 Positions DF37 Gold SMD/SMT Bronze
DF37B-30DP-0.4V(53) Overview
DF37B-30DP-0.4V(53) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C