DF36A-25S-0.4V(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF36A-25S-0.4V(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 25POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Post :
3.90μin 0.099μm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Number of Pins :
25
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Center Strip Contact
Number of Positions :
25
Insulation Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
406.4μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Pitch - Mating :
0.016 0.40mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Metal Cover, Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Fastening Type :
Friction Lock
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Series :
DF36
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
30VAC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post :
Number of Positions Loaded :
All
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free 25 Positions Center Strip Contact
DF36A-25S-0.4V(55) Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Surface Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tape & Reel (TR).Product number DF36 belongs to the DF36 Series.A 25 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Metal Cover, Solder Retention feature.There is a Surface Mount mount on the part.This device operates at a temperature of -35°C~85°C.