DF33-12DS-3.3C
Mfr.Part #
DF33-12DS-3.3C
Description
CONN RCPT HSG 12POS 3.30MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Housing Material :
Polyamide
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
12
Length :
21mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.130 3.30mm
Series :
EnerBee™ DF33
Fastening Type :
Latch Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
UL Flammability Code :
94V-0
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Female Socket
Width :
12.2mm
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
Number of Positions :
12
Depth :
14mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Color :
Natural
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
Row Spacing :
0.228 (5.80mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Contact Termination :
Crimp
Datasheets
DF33-12DS-3.3C
Hirose DF33-12DS-3.3C
2 Rows Receptacle Bulk Natural 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF33 Polyamide