DF30RC-14DP-0.4V(82)
Mfr.Part #
DF30RC-14DP-0.4V(82)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 14POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Insulator Color :
Black
Voltage - Rated :
30V
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Resistance :
50mOhm
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Bronze
Number of Conductors :
ONE
Body Depth :
0.031 inch
Contact Gender :
Male
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Durability :
50 Cycles
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Style :
CENTRONIC
Housing Material :
Polymer
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Resistance :
100MOhm
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Pitch :
0.016 0.40mm
Body Breadth :
0.091 inch
Min Operating Temperature :
-35°C
Rated Current (Signal) :
0.3A
Number of Positions :
14
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
DF30
Total Number of Contacts :
14
Number of Rows :
2
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Current Rating :
300mA
Termination :
SMD/SMT
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 14 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze
DF30RC-14DP-0.4V(82) Overview
DF30RC-14DP-0.4V(82) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C