DF30RB-34DP-0.4V(81)
Mfr.Part #
DF30RB-34DP-0.4V(81)
Description
CONN HDR 34POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Body Length or Diameter :
0.313 inch
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Feature :
Solder Retention
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
2
HTS Code :
Series :
DF30
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
50 Cycles
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.016 0.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
100MOhm
Body Breadth :
0.18 inch
Insulator Color :
Black
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
34
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Body Depth :
0.035 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
SMD/SMT
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
34
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body/Shell Style :
PLUG
Rated Current (Signal) :
0.3A
PCB Contact Row Spacing :
4.1656 mm
ECCN Code :
EAR99
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 34 Positions DF30 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE