DF30FC-40DS-0.4V(82)
Mfr.Part #
DF30FC-40DS-0.4V(82)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
40
Contact Pattern :
RECTANGULAR
No
Voltage - Rated :
30V
Pitch :
0.016 0.40mm
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Filter Feature :
Housing Material :
Polymer
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Min) :
-35°C
IEC Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.035 inch
Current Rating :
300mA
Stack Height :
900μm
Housing Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Total Number of Contacts :
40
Height :
900μm
PCB Contact Row Spacing :
4.1656 mm
Contact Material :
Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
LOW PROFILE
Width :
3.76mm
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Reference Standard :
UL
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Series :
DF30
Orientation :
Straight
Lead Pitch :
400μm
Durability :
50 Cycles
MIL Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.148 inch
Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Compliant
Rated Current (Signal) :
0.3A
yes
Lead Free :
Lead Free
Length :
10.2mm
Hirose DF30FC-40DS-0.4V(82)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze