DF30FC-40DP-0.4V(81)
Mfr.Part #
DF30FC-40DP-0.4V(81)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Termination :
SMD/SMT
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Series :
DF30
Max Operating Temperature :
85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
40
Contact Material :
Bronze
Filter Feature :
Current Rating :
300mA
Total Number of Contacts :
40
Mixed Contacts :
Insulation Resistance :
50mOhm
Min Operating Temperature :
-35°C
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Polymer
Pitch :
0.016 0.40mm
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
e4
Mount :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Voltage - Rated :
30V
Additional Feature :
LOW PROFILE
ECCN Code :
EAR99
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Hirose DF30FC-40DP-0.4V(81)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze
DF30FC-40DP-0.4V(81) Overview
DF30FC-40DP-0.4V(81) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C