DF30FC-30DP-0.4V(82)
Mfr.Part #
DF30FC-30DP-0.4V(82)
Description
CONN HDR 30POS SMD GOLD
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Stack Height :
900μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
30
Lead Pitch :
400μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Length :
7.14mm
DF30
Housing Material :
Polymer
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Surface Mount
Contact Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Mixed Contacts :
No
Max Current Rating :
300mA
Contact Material :
Bronze
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Pitch :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-35°C
Voltage - Rated :
30V
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
300mA
Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
30
MIL Conformance :
Depth :
3.12mm
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Orientation :
Straight
HTS Code :
Housing Color :
Black
Additional Feature :
LOW PROFILE
Hirose DF30FC-30DP-0.4V(82)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 30 Positions DF30 Gold Solder Bronze
DF30FC-30DP-0.4V(82) Overview
DF30FC-30DP-0.4V(82) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C