DF30FC-22DS-0.4V(81)
Mfr.Part #
DF30FC-22DS-0.4V(81)
Description
CONN RCPT 22POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Polymer
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DF30
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
22
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Filter Feature :
No
Current Rating :
300mA
Number of Positions :
22
IEC Conformance :
No
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number Of PCB Rows :
2
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Bronze
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Voltage - Rated :
30V
MIL Conformance :
Number of Rows :
2
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Resistance :
100MOhm
HTS Code :
PCB Contact Row Spacing :
4.1656 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Body Breadth :
0.18 inch
Insulation Resistance :
50mOhm
Durability :
50 Cycles
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Body Depth :
0.035 inch
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Insulator Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Min Operating Temperature :
-35°C
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
Rated Current (Signal) :
0.3A
ECCN Code :
EAR99
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 22 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze
DF30FC-22DS-0.4V(81) Overview
DF30FC-22DS-0.4V(81) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C