DF30FB-22DS-0.4V(81)
Mfr.Part #
DF30FB-22DS-0.4V(81)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 22POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Filter Feature :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Termination :
SMD/SMT
IEC Conformance :
Operating Temperature (Min) :
-35°C
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Stack Height (Mating) :
0.9mm
JESD-609 Code :
e4
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Series :
DF30
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
22
Contact Resistance :
100MOhm
Body Depth :
0.035 inch
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Finish :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Durability :
50 Cycles
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Body Breadth :
0.18 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Rated Current (Signal) :
0.3A
Insulator Color :
Black
Pitch :
0.016 0.40mm
Feature :
Solder Retention
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Metal
Total Number of Contacts :
22
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
PCB Contact Row Spacing :
4.1656 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
FEMALE
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 22 Positions DF30 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE