DF30CJ-60DP-0.4V(82)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF30CJ-60DP-0.4V(82)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Material :
Bronze
Housing Material :
Polymer
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
30V
Stack Height (Mating) :
1.2mm
Current Rating :
300mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-35°C
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
60
Pitch :
0.016 0.40mm
Series :
DF30
Insulation Resistance :
50mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Hirose DF30CJ-60DP-0.4V(82)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 60 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze
DF30CJ-60DP-0.4V(82) Overview
DF30CJ-60DP-0.4V(82) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C