DF23C-22DS-0.5V(53)
Mfr.Part #
DF23C-22DS-0.5V(53)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 22POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
60mOhm
Termination :
SMD/SMT
Housing Material :
Polymer
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Material :
Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
22
Mounting Type :
Surface Mount
Insulator Color :
Black
Insulation Resistance :
500MOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
1.5mm
Min Operating Temperature :
-35°C
Durability :
50 Cycles
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Rated Current (Signal) :
0.3A
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
300mA
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
22
Contact Style :
BELLOWED TYPE
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
DF23
PCB Contact Row Spacing :
4.953 mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Datasheets
DF23C-22DS-0.5V(53)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 22 Positions DF23 Gold SMD/SMT Bronze
DF23C-22DS-0.5V(53) Overview
DF23C-22DS-0.5V(53) Features
DF23 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C