DF23C-20DP-0.5V(92)
Mfr.Part #
DF23C-20DP-0.5V(92)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
2
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Gender :
Male
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DF23
Current Rating :
300mA
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Height Above Board :
0.047 1.20mm
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
85°C
Filter Feature :
No
Number of Positions :
20
MIL Conformance :
Durability :
50 Cycles
Housing Material :
Polymer
Insulation Resistance :
500MOhm
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
60mOhm
Pbfree Code :
yes
Rated Current (Signal) :
0.3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Bronze
Contact Finish :
Gold
Stack Height (Mating) :
1.5mm
Min Operating Temperature :
-35°C
Row Spacing :
4.3 mm
Number of Rows :
2
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
20
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
DF23C-20DP-0.5V(92)
Hirose DF23C-20DP-0.5V(92)
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 20 Positions DF23 Gold SMD/SMT Bronze
DF23C-20DP-0.5V(92) Overview
DF23C-20DP-0.5V(92) Features
DF23 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C