DF22R-2S-7.92C(28)
Mfr.Part #
DF22R-2S-7.92C(28)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Min Operating Temperature :
-35°C
Pitch :
0.312 7.92mm
Max Operating Temperature :
85°C
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Total Number of Contacts :
2
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
HTS Code :
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Max Current Rating :
18A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
600V
Contact Resistance :
5mOhm
Number of Conductors :
ONE
Housing Material :
Polyamide
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Length :
15.5mm
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Reference Standard :
UL
Mount :
Cable, Free Hanging
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Depth :
20mm
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Polarizing Key
DIN Conformance :
Series :
EnerBee™ DF22
Number of Positions :
2
Orientation :
Straight
Width :
11.55mm
Current Rating :
18A
MIL Conformance :
Contact Plating :
Copper, Tin
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Latch Lock
Connector Type :
Receptacle
Lead Free :
Lead Free
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DF22R-2S-7.92C(28)
Hirose DF22R-2S-7.92C(28)
1 Rows Receptacle Bulk Black 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF22 Polyamide