DF22R-2P-7.92DSA(05)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF22R-2P-7.92DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
No
Gender :
Male
Insulation Color :
Black
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Lead Pitch :
7.92mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
EnerBee™ DF22
Packaging :
Bulk
Stack Height (Mating) :
25.7mm 28.7mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Voltage - Rated :
1000V
Fastening Type :
Latch Holder
Housing Material :
Polyamide
Contact Length - Mating :
0.354 9.00mm
Current Rating :
25A
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
DIN Conformance :
Insulation Height :
0.713 18.10mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Feature :
Board Guide
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
2
JESD-609 Code :
e2
Contact Plating :
Tin
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Square
HTS Code :
Hirose DF22R-2P-7.92DSA(05)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 2-Position Board to Cable/Wire 0.713 18.10mm Height