DF22L-3P-7.92DS(53)
Mfr.Part #
DF22L-3P-7.92DS(53)
Description
CONN HEADER R/A 3POS 7.92MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage Rating :
1000VAC/DC
Number of Rows :
1
Contact Finish - Post :
Gold
Features :
Board Guide
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Product Category :
Power to the Board
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Brand :
Hirose Connector
Subcategory :
Power Connectors
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS :
Details
Product Type :
Power to the Board
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Package :
Bag
Product Status :
Active
Number of Positions :
3
Pitch - Mating :
0.312 (7.92mm)
Insulation Color :
Red
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Contact Length - Post :
0.146 (3.70mm)
Overall Contact Length :
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Holder
Hirose Electric
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Contact Length - Mating :
0.354 (9.00mm)
Applications :
Insulation Height :
0.480 (12.20mm)
Datasheets
DF22L-3P-7.92DS(53)
Hirose DF22L-3P-7.92DS(53)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.480 (12.20mm) Height