DF22L-2P-7.92DSA(05)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF22L-2P-7.92DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Series :
EnerBee™ DF22
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Voltage - Rated :
1000V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Red
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Rows :
1
Stack Height (Mating) :
25.7mm 28.7mm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.713 18.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e2
Mount :
Through Hole
Feature :
Board Guide
Fastening Type :
Latch Holder
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Filter Feature :
Contact Type :
Male Pin
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.354 9.00mm
Current Rating :
25A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Style :
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Lead Pitch :
7.92mm
Housing Material :
Polyamide
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Hirose DF22L-2P-7.92DSA(05)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.713 18.10mm Height