DF22-4P-7.92DSA(53)
Mfr.Part #
DF22-4P-7.92DSA(53)
Manufacturer
Hirose
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Gender :
Pin (Male)
Insulation Color :
Beige
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating :
22 A
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
Insulation Height :
0.713 (18.10mm)
Contact Length - Mating :
0.354 (9.00mm)
Mated Stacking Heights :
25.7mm, 28.7mm
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
7.92 mm
Termination Style :
Solder Pin
Contact Finish - Post :
Gold
Current Rating (Amps) :
22A
Applications :
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Overall Contact Length :
Package :
Bag
Contact Length - Post :
0.146 (3.70mm)
Series :
EnerBee™ DF22
Product Status :
Active
Pitch - Mating :
0.312 (7.92mm)
Features :
Board Guide
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
4 Position
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Shape :
Square
Ingress Protection :
Voltage Rating :
1 kV
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Latch Holder
Datasheets
DF22-4P-7.92DSA(53)
EnerBee™ DF22 Series Header Solder 4 Position Positions Pitch: 7.92 mm -35°C ~ 85°C Through Hole