DF2166VT33V
Mfr.Part #
DF2166VT33V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Package / Case :
144-TQFP
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Number of Terminations :
144
Connectivity :
I2C, IrDA, LPC, SCI, SmartCard
Series :
H8® H8S/2100
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
yes
Number of I/O :
106
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Core Processor :
H8S/2000
Core Size :
16-Bit
External Data Bus Width :
16
Number of Pins :
144
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Bit Size :
16
Published :
2004
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
33MHz
DMA Channels :
yes
Pbfree Code :
Address Bus Width :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Memory Size :
512kB
Pin Count :
Width :
16mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Number of Timers/Counters :
5
Factory Lead Time :
20 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.4mm
Length :
16mm
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
DF2166
RAM Size :
40K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
3.3V