DF19G-14S-1C(06)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF19G-14S-1C(06)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG 14POS 1.00MM
Stock
245
In Stock :
245
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Subcategory :
Headers and Wire Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Series :
DF19
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Pitch :
0.039 (1.00mm)
Row Spacing :
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
PLUG
Contact Plating :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Product Category :
Headers and Wire Housings
Housing Gender :
Socket
Product :
Headers
Hirose Electric
Product Type :
Termination Style :
Crimp
Insulation Resistance :
500 MOhms