DF19G-14S-1C(05)
Mfr.Part #
DF19G-14S-1C(05)
Description
CONN PLUG HSG 14POS 1.00MM
Stock
744
In Stock :
744
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Width :
1.5mm
Contact Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Number of Positions :
14
Radiation Hardening :
Housing Material :
Polyamide
Depth :
6.1mm
Series :
DF19
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
500MOhm
Published :
2008
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Beige
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
11 Weeks
Connector Type :
PLUG
Contact Type :
Female Socket
Max Operating Temperature :
85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Lead Pitch :
1mm
Current Rating :
1A
Length :
17.5mm
Orientation :
Straight
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Material :
Bronze
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Resistance :
30mOhm
Mount :
Cable, Free Hanging
Total Number of Contacts :
14
Note :
Contacts Not Included
Mixed Contacts :
Min Operating Temperature :
-35°C
Max Current Rating :
1A
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Datasheets
DF19G-14S-1C(05)
Hirose DF19G-14S-1C(05)
1 Rows Plug Bulk Beige 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF19 Polyamide