DF18CC1-18.000MHZ-T
Mfr.Part #
DF18CC1-18.000MHZ-T
Manufacturer
MMD
Package / Case
HC-49/US
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 18.0000MHZ 18PF SMD
Stock
950
In Stock :
950
Manufacturer :
MMD
Product Category :
Crystals
Size / Dimension :
0.461 L x 0.197 W (11.70mm x 5.00mm)
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Load Capacitance :
18pF
Lead Shape :
NO LEAD
Mode of Oscillation :
Fundamental
Package / Case :
HC-49/US
Frequency Aging (ppm/Year) :
±5
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Series :
D
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40 Ohms
Series Resistance (Ohm) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Load Capacitance (pF) :
18
Frequency Tolerance :
±15ppm
Type :
Crystal
ECCN (US) :
EAR99
Frequency Stability (ppm) :
±30
Standard Package Name :
HC-49
Supplier Package :
HC-49/US SMD
PCB changed :
2
Operating Mode :
Fundamental
HTS :
Package Width :
5(Max)
Package Height :
4.5(Max)
Frequency Stability :
±30ppm
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel
Pin Count :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Standard Frequency (MHz) :
18
Frequency :
18 MHz
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Frequency Tolerance (ppm) :
±15
Package Length :
11.7(Max)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C