DF14-30P-1.25H(22)
Mfr.Part #
DF14-30P-1.25H(22)
Description
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1.25MM
Stock
871
In Stock :
871
UL94 V-0
Features :
Pitch - Mating :
0.049 (1.25mm)
Overall Contact Length :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color :
Push-Pull
Mated Stacking Heights :
Termination :
Solder
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ingress Protection :
Contact Length - Post :
Contact Finish Thickness - Post :
39.4µin (1.00µm)
Voltage Rating :
150VAC
Header
Contact Length - Mating :
0.087 (2.20mm)
Applications :
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Insulation Height :
0.098 (2.50mm)
Product Status :
Active
Number of Positions :
30
Current Rating (Amps) :
1A
Datasheets
DF14-30P-1.25H(22)
Hirose DF14-30P-1.25H(22)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.098 (2.50mm) Height