DF14-20P-1.25H(54)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF14-20P-1.25H(54)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Post :
Tin-Copper
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.94μin 0.100μm
Contact Length - Mating :
0.086 2.20mm
Contact Material :
Brass
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Tube
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
150VAC
Insulation Color :
Beige
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Series :
DF14
Connector Type :
Header
MIL Conformance :
Number of Positions :
20
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
1A
Hirose DF14-20P-1.25H(54)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height