DF13-9P-1.25DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF13-9P-1.25DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 9POS 1.25MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Voltage - Rated :
150V
Number of Positions :
9
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Beige
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Fastening Type :
Detent Lock
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Series :
DF13
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
1A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DF13-9P-1.25DSA
Hirose DF13-9P-1.25DSA
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 9-Position Board to Cable/Wire 0.169 4.30mm Height