DF13-20DS-1.25C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF13-20DS-1.25C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 20POS 1.25MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Polyamide
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.25mm
Insertion Force-Max :
3 N
Durability :
30 Cycles
Reference Standard :
UL
Withdrawl Force-Min :
0.3 N
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
DF13
Lead Free :
Lead Free
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Option 1 :
LOCKING
UL Flammability Code :
94V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Contact Termination :
Crimp
Operating Temperature (Max) :
85°C
Row Spacing :
0.049 (1.25mm)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Color :
Beige
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch :
0.049 1.25mm
Body Length or Diameter :
0.656 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Rated Current (Signal) :
1A
Number of Contacts :
20
MIL Conformance :
Body Depth :
0.157 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V