DF12C-32DS-0.5V(81)
Mfr.Part #
DF12C-32DS-0.5V(81)
Description
CONN RCPT 32POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
DF12
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Filter Feature :
No
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Copper
Contact Resistance :
50mOhm
10 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
32
Rated Current (Signal) :
0.3A
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature (Min) :
-45°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Total Number of Contacts :
32
Current Rating :
300mA
Durability :
50 Cycles
Reference Standard :
UL
PCB Contact Row Spacing :
3.6068 mm
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
DIN Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Stack Height (Mating) :
3.5mm 4mm 5mm
IEC Conformance :
Insulator Color :
Beige
Reach Compliance Code :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Material :
Polyamide
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Finish :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
DF12C-32DS-0.5V(81)
Hirose DF12C-32DS-0.5V(81)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 32 Positions DF12 Gold SMD/SMT Copper