DF12A-36DS-0.5V(81)
Mfr.Part #
DF12A-36DS-0.5V(81)
Description
CONN RCPT 36POS SMD GOLD
Stock
824
In Stock :
824
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Reference Standard :
UL
Housing Color :
Beige
Pitch :
0.020 0.50mm
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
36
Termination :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Rated Current (Signal) :
0.3A
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
JESD-609 Code :
e4
PCB Contact Row Spacing :
3.6068 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Durability :
50 Cycles
Stack Height :
5mm
Number of Positions :
36
Lead Pitch :
500μm
Additional Feature :
W/O METAL FITTING, TAPE PKG.
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
DF12
Flammability Rating :
Stack Height (Mating) :
3.5mm 4mm 5mm
Operating Temperature (Min) :
-45°C
ONE
Mixed Contacts :
No
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Resistance :
50mOhm
IEC Conformance :
Current Rating :
300mA
Contact Material :
Copper
Pbfree Code :
yes
Feature :
Board Guide
Filter Feature :
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DF12A-36DS-0.5V(81)
Hirose DF12A-36DS-0.5V(81)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 36 Positions DF12 Gold SMD/SMT Copper