DF12-40DS-0.5V(48)
Mfr.Part #
DF12-40DS-0.5V(48)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Total Number of Contacts :
40
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Durability :
50 Cycles
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-45°C
Number of Positions :
40
Series :
DF12
Lead Free :
Lead Free
Unknown
Rated Current (Signal) :
0.3A
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Insulator Color :
Beige
Body Depth :
0.106 inch
Contact Resistance :
50mOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Stack Height (Mating) :
3.5mm 4mm 5mm
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Polyamide
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
DF12-40DS-0.5V(48)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 40 Positions DF12 Gold PHOSPHOR BRONZE