DF1-7S-2.5R24(05)
Mfr.Part #
DF1-7S-2.5R24(05)
Description
CONN SOCKET 7POS IDC 24AWG TIN
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire Gauge :
24 AWG
Termination Type :
IDC
Insulation Material :
Polyamide
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Tin
Pitch :
0.098 2.50mm
Cable Termination :
IDC
Wire Type :
Discrete
Contact Material :
PHOSPHOR COPPER
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Female Socket
MIL Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Filter Feature :
No
Additional Feature :
LOW PROFILE
Connector Type :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
7
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
Series :
DF1
Pbfree Code :
yes
Durability :
30 Cycles
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Resistance :
30mOhm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Color :
Brown
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Diameter-Min :
0.053 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V