DF1-4P-2.5DS(05)
Mfr.Part #
DF1-4P-2.5DS(05)
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Filter Feature :
No
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Additional Feature :
LOW PROFILE
Insulation Color :
Brown
Reference Standard :
UL
Insulation Height :
0.236 6.00mm
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
4
Mounting Option 1 :
LOCKING
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
DF1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
250V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
12.5mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Conductors :
ONE
Durability :
30 Cycles
yes
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Depth :
10.5mm
Mixed Contacts :
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Mating :
Tin
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
MIL Conformance :
Fastening Type :
Friction Lock
Max Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
Brass
Radiation Hardening :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-30°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Polyamide
Number Of PCB Rows :
1
Datasheets
DF1-4P-2.5DS(05)
Hirose DF1-4P-2.5DS(05)
DF1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.236 6.00mm Height