DF1-2S-2.5R28(05)
Mfr.Part #
DF1-2S-2.5R28(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET 2POS IDC 28AWG TIN
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Operating Temperature (Max) :
85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Durability :
30 Cycles
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Feature :
Feed Through
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination Type :
IDC
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
28 AWG
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Color :
Brown
Insulation Material :
Polyamide
Number of Positions :
2
Series :
DF1
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
1A
Insulation Diameter-Min :
0.045 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Filter Feature :
HTS Code :
Contact Finish :
Tin
Connector Type :
Socket
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Resistance :
30mOhm
Cable Termination :
IDC
Option :
GENERAL PURPOSE
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Operating Temperature (Min) :
-30°C