DEL5W1P500M40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEL5W1P500M40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Number of Positions :
5 (4 + 1 Power)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Radiation Hardening :
No
Connector Style :
D-Sub, Combo
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
40A
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Series :
DW
Dielectric Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 5W1
Min Operating Temperature :
-50°C
Number of Pins :
5
Datasheets
DEL5W1P500M40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL5W1P500M40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:5, DEL5W1P500M40LF pinout, DEL5W1P500M40LF datasheet PDF, DEL5W1P500M40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL5W1P500M40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL5W1P500M40LF Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.There is a Through Hole, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tray.Product number DW belongs to the DW Series.A 5 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Grounding Indents, Mounting Brackets feature.There is a Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -50°C~125°C.
DEL5W1P500M40LF Features
DW series
DEL5W1P500M40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL5W1P500M40LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP