DEHC32H331KB2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHC32H331KB2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Size Code :
Termination :
Radial
Series :
DEH
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated DC :
500V
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Depth :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
330pF
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Length :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Disc
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead/Base Style :
Straight
Temperature Coefficient :
C
Datasheets
DEHC32H331KB2B
Murata Electronics DEHC32H331KB2B
DEH 330pF Ceramic Capacitor ±10% C 0.236Dia 6.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHC32H331KB2B Overview
Ceramic capacitor is 0.236Dia 6.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
DEHC32H331KB2B Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V