DEF2CLH100JN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEF2CLH100JN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 6.3KV C0H RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
C0H
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
10pF
Length :
8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Width :
6mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Pitch :
7.5mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
DEF
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Temperature Characteristics Code :
CH
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
HTS Code :
Multilayer :
No
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
DEF2CLH100JN3A
Murata Electronics DEF2CLH100JN3A
DEF 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0H 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF2CLH100JN3A Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEF2CLH100JN3A Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with C0H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV