DEF2CLH100JJ3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEF2CLH100JJ3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 6.3KV C0H RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
CH
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
DEF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads
Length :
8mm
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
10pF
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0H
Terminal Pitch :
7.5mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Width :
6mm
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
DEF2CLH100JJ3B
Murata Electronics DEF2CLH100JJ3B
DEF 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0H 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF2CLH100JJ3B Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0H.A voltage of 6.3kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
DEF2CLH100JJ3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with C0H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV