DE5S062D0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE5S062D0R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOT-665
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SSMINI5
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 4V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Elements :
4
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
500μm
Zener Voltage :
6.2V
Mount :
Surface Mount
Published :
Width :
1.2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Test Current :
1mA
Terminal Form :
Flat
Reference Voltage :
6.2V
Max Power Dissipation :
150mW
Base Part Number :
DE5S06V2D
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Configuration :
2 Pair Common Anode
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
5
Element Configuration :
Common Anode
Number of Terminations :
Package / Case :
SOT-665
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
DE5S062D0R
Panasonic DE5S062D0R
2 Pair Common Anode ZENER DIODE 6.2V 4 Elements 150mW 5 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SOT-665
DE5S062D0R Overview
There is a wide range of 5% reverse voltages supported by this device.According to estimates, the zener current of the device is 6.2V.Currently, this electronic part has a test current of 1mA.This device has a maximum reverse leakage voltage of 1μA.
DE5S062D0R Features
1mA test current