DE21XKY470JN2AM01F
Mfr.Part #
DE21XKY470JN2AM01F
Description
CAP CER 47PF 250VAC SL RADIAL
Tolerance :
±5%
Ratings :
X1, Y2
Pbfree Code :
yes
Width :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Size Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
47pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Series :
KY
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Applications :
Safety
ECCN Code :
EAR99
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
250VAC
Murata Electronics DE21XKY470JN2AM01F
KY 47pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE21XKY470JN2AM01F Overview
Programs on this device are of 0.315Dia 8.00mm size/dimension.A component operates at the rated (AC) voltage (URac) of 250V.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with SL being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE21XKY470JN2AM01F Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V