DE21XKY150JN2AM01F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE21XKY150JN2AM01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 250VAC SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads
Series :
KY
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
Safety
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
5mm
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated :
250VAC
Size Code :
Capacitance :
15pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Temperature Coefficient :
SL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Width :
5mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics DE21XKY150JN2AM01F
KY 15pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE21XKY150JN2AM01F Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 250V.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
DE21XKY150JN2AM01F Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V