DDMMY50PA101
Mfr.Part #
DDMMY50PA101
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Stock
56
In Stock :
56
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
20-28 AWG
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Base Product Number :
DDMM
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Color :
Black
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
50
Termination :
Solder Cup
Contact Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Connector Style :
D-Sub
Contact Style :
Pin
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Product Status :
Active
Mount :
Panel
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyester
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
3
Backset Spacing :
Contact Form :
Machined
Series :
24308-Style, D*MM
Ingress Protection :
Published :
2011
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Datasheets
DDMMY50PA101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMY50PA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, DDMMY50PA101 pinout, DDMMY50PA101 datasheet PDF, DDMMY50PA101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMY50PA101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.