DDMMY-50P
Mfr.Part #
DDMMY-50P
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Stock
7
In Stock :
7
Published :
2015
Voltage Rating :
Base Product Number :
DDMM
Wire Size (Max) :
20 AWG
Number of Rows :
3
UL94 V-0
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Orientation :
Straight
Contact Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Signal
Body Breadth :
0.605 inch
Features :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Number of Positions :
50
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
Radiation Hardening :
No
Number of Ports :
1
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Design :
PREASSEM CONN
Rated Current (Signal) :
5A
Termination :
Solder
Series :
24308-Style, D*MM
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Body/Shell Style :
Receptacle
Housing Material :
Polyester
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Color :
Black
MIL Conformance :
yes
Contact Resistance :
55mOhm
Total Number of Contacts :
50
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DDMMY-50P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMY-50P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~150°C, DDMMY-50P pinout, DDMMY-50P datasheet PDF, DDMMY-50P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMY-50P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.