DDMMP24H7PJ
Mfr.Part #
DDMMP24H7PJ
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Color :
Black
Termination :
Solder
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Mixed Contacts :
yes
IEC Conformance :
No
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Flange Feature :
Board Side (4-40)
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Base Product Number :
DDMM
Contact Type :
Signal and Power
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
DIN Conformance :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
24 (17 + 7 Power)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Current Rating :
7.5A
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
24
Number of Rows :
2
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Package :
Bulk
Current Rating :
7.5A, 40A
Dielectric Material :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Number of Pins :
24
Insulation Material :
Polyester
Gender :
Male
Wire Gauge :
Contact Form :
Machined
Datasheets
DDMMP24H7PJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMP24H7PJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:24, DDMMP24H7PJ pinout, DDMMP24H7PJ datasheet PDF, DDMMP24H7PJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMP24H7PJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.